Net Reklamcılık

Prodüksiyon Nedir , Prodüksiyon Şirketinin yaptıkları Nelerdir?

Prodüksiyon Nedir?

Kelime olarak “üretim” yani “production” anlamına gelen prodüksiyon nedir sorusunun yanıtı genellikle sinema filmi, televizyon programı, gösteri yapımı için kullanılan bir terim olmaktadır. Günümüzde reklam filmleri, video içerikler, fotoğraf çekimleri gibi medya organları için gerçekleştirilen eylemler için de “yapım” yani “prodüksiyon” ifadesi kullanılmaktadır.

Günümüzde aralarında Warner Bros, Universal, Lucas Film, Sony, Paramount, Disney gibi firmaların bulunduğu prodüksiyon ajansları “yapım şirketleri” veya “prodüksiyon şirketleri” olarak bilinirler. 

Peki, prodüksiyon şirketleri ne iş yaparlar?

 

Prodüksiyon Şirketinin yaptıkları Nelerdir?

Prodüksiyon şirketleri film yapım ile ilgili tüm alanlarda faaliyet gösterebilirler. Bu alanlar genel anlamda şu şekilde sınıflandırılabilir.

Uzun Metraj Film Çekimi

Kısa Metraj Film Çekimi

 Belgesel Çekimi

 Reklam Film Çekimi

 Müzik Klibi Çekimi

 Tanıtım Filmi Çekimi

 Tanıtım Videosu Çekimi

 Viral Film Çekimi

 Eğitim Filmi Çekimi

 Dizi Filmi Çekimi

 İlk Yapım Şirketleri Ne Zaman Kuruldu?

 Kameranın icat edilmesi ve sinema sektörünün ilk yıllarında prodüksiyon şirketleri ile “stüdyo” hemen hemen aynı anlama geliyordu. Günümüzde de yapım şirketleri genellikle isim olarak “studios” terimini sık sık kullanırlar. Bunun nedeni, sinemanın özellikle ilk yıllarında sinema filmi veya film çekmenin çok daha kısıtlı bir zümre tarafından gerçekleştirilebiliyor olmasıydı.

 1878 Yılında çekilen “Horse In Motion” ve “Arrival Of A Train” için “ilk prodüksiyonlar” denebilir. Sinema sektörünün gelişmesi ve “sesli filmlerin” ortaya çıkmasına paralel olarak ilk ortaya çıkan prodüksiyon şirketi 1912 Yılında sesli filmin mucidi olan Thomas Edison tarafından kuruldu. Daha sonra kurulan prodüksiyon şirketleri, Hollywood ve sinema endüstrisi için çeşitli yapımlar üretmeye başladılar.

 Sinema ve radyoya ek olarak medya araçlarının gelişip değişmesi, yapım şekillerini ve dolayısıyla da prodüksiyon şekillerini de ciddi anlamda değiştirdi. İlk sesli film, radyo programı, televizyon programı ve animasyon filmlerle birlikte “prodüksiyon” kelimesinin kapsamı da anlamı da önemli ölçüde değişti. Daha eski zamanlarda prodüksiyon ne demek ve prodüksiyon şirketleri ne iş yaparlar sorusunun cevabını vermek nispeten basitti. Ancak farklı medya kanallarının oluşması, farklı türde prodüksiyon şirketleri meydana getirdi. Müzik prodüksiyon şirketleri, video müzik kliplerinin yaygınlaşması ile video prodüksiyon şirketleri ile artık medya sektörünün vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyordu. Özellikle canlı yayın hizmeti veren prodüksiyon şirketlerinin sayısı son zamanlarda yaygınlaştı.

 Bugün kiralık video stüdyosu seçeneklerini değerlendirerek veya kendi imkanlarınızla küçük bir video / fotoğraf stüdyosu kurarak kendi küçük çaplı yapımlarınızı oluşturmanız mümkün. Günümüzde prodüksiyon şirketleri, ticari veya sadece hobi amaçlı her türden müzik, video, fotoğraf çekimi veya gösteri için kullanılmaya devam ediyor.

 

 

Yorum gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?