Net Reklamcılık

Reklamcılık Nedir? Reklam Çalışmaları Nelerdir?

Reklam Nedir?

Reklam; insanları bir ürün veya hizmetten gönüllü olarak faydalanmaya teşvik etmek, dikkatlerini ürüne, hizmete, markaya çekmek amacıyla yapılan yazılı, görsel ve işitsel çalışmaların bütünüdür. Hedef kitleyi markadan çıkan ürün kullanmaya, denemeye ikna etmek anlamına gelen reklam, özgün bir içeriğe sahip olmalıdır. Reklam çalışmalarında tüketicilerin dikkatini ürüne yönlendirmek, görsel ve işitsel anlamda algıda seçicilik yaratmak gibi temel amaçlar yer alıyor. Markaların, kuruluşların satış grafiklerini artırmak üzere yaptıkları reklamlar, daima iyi bir seviyede olmalı, markanın değerine ya da sektörel imajına zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. Reklam nedir sorusuna doğrudan müşterilerin ilgisini çekmek şeklinde kısaca cevaplamak mümkündür. Reklam çalışmalarında amaç her zaman ticari başarı yakalamaktır.

Reklamcılık Nedir?

Reklamcılık sektörü her daim sürekliliği olan ve ihtiyaç duyulan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir ürünün ya da hizmetin herhangi bir zorlama olmadan insanlar tarafından alınması için onların ikna edilmesi işlemlerinin bütünü olarak tanımlanan bu sektör, genellikle

bu süreçte;

 1. Televizyon,
 2. Broşür,
 3. Tabela,
 4. Pankart,
 5. Sergi,
 6. Fuar,

Sosyal medya gibi araçlar kullanılmaktadır. Nedense kolay ve rahat bir iş gibi görülen reklam ve tanıtım çalışmaları, aslında oldukça zor ve güç bir çalışmadır. Özellikle internet üzerinden yapılan yenilikler ve faaliyetler ile reklam çalışmalarının en etkili alanı dijital dünya haline gelmiştir.

Reklamcılık Neden Gereklidir?

Şirketlerin ya da markaların kimliğini yansıtan reklamlar, bir nevi ayna görevi görmektedir. Aynı zamanda reklamcılık sayesinde insanların hafızalarına kazınan ve güncel kalmayı başaran firmalar, ancak başarılı reklam çalışmaları ile güçlü bir marka haline gelmeyi başarabilir. Türü, amacı ve uygulama alanı bakımından oldukça farklılık gösteren reklamlar, iş dünyası için olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Rekabetin hızla arttığı pazar alanında daha iyi bir yer bulabilmek adına yapılan çalışmaların başında gelen tanıtım işlemleri, rakiplerle mücadelede en etkili silah olarak karşımıza çıkmaktadır. Hedef kitlesine ürünlerin ulaştırılması için büyük bir gereklilik haline gelen reklam sektöründe;

 • Tüketicinin dikkatini markaya çekmek,
 • Tüketicinin markayı deneyimlemesini sağlamak,
 • Tüketicinin ürünü işletmeye gelmeden satın almaya karar vermesini sağlamak,
 • Marka konusunda tüketicinin güvenini kazanmak,
 • Modern ve yenilikçi bir marka olduğunu tüketiciye duyurmak,
 • Markaya olan talebi artırmak gibi birçok amaçla hareket edilir.

 

Reklam Türleri Nelerdir?

Reklam nedir, nerelerde yayınlanır dendiğinde akıllara hemen televizyon ve gazete gibi kanallar geliyor. Oysaki reklam dijital çağda en çok internet ortamında yayınlanıyor. Televizyon izleme oranlarının gün geçtikçe azalması markaları dijital reklama yönlendiriyor.

Reklam türleri şöyledir;

Dijital reklamlar: İnternet ortamında yayınlanan dijital reklamlar; Youtube, Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanalları aracılığıyla yapılıyor. Ayrıca Google gibi reklam hizmeti veren platformlarda yazılı ve görsel reklamlar yayınlanabiliyor.

Yazılı reklamlar: Gazete, dergi gibi basılı mecralar haricinde dijital ortamlarda blog, web site üzerinden yapılan reklamları yansıtıyor.

Basılı görsel reklamlar: Billboard, el ilanı, poster, afiş hatta bazen kartvizit, kitap ayracı gibi ürünler bile basılı görsel reklamlar arasında yer alıyor.

Reklamın Faydaları Nelerdir?

Reklamlar mizahi, duyarlı, neşeli, enerjik, hüzünlü ve şaşırtıcı gibi farklı duyguları barındıran özelliklerde olabilir. Reklamların içeriğindeki her detay tüketiciye ulaşmalıdır. Tüketiciler mevcut reklamı izlediğinde ürünü merak etmeli, ürünle ilgili vaat edilen hususlara inanmalı ve denemek istemelidir. Reklamların hedefi her zaman satışları artırmak olsa da çoğunlukla markayı tüketicinin zihnine yerleştirmek gibi yan hedefleri vardır.

Reklam yapmanın markalara sağlayacağı faydalar şöyledir;

Reklamlarla tüketici ve marka arasında iletişim kurulur.

Tüketiciye marka hatırlatılır, markanın yenilikleri aktarılır.

Markanın bilinirliğini artırır, tüketiciye güven verir.

Markanın güvenirliğini artırır, müşterilerin zihninde güvenilir marka imajı oluşturulur.

Satış rakamlarını yükseltir.

Reklam Ajanslığını yaptığımız dünyaca ünlü firmalar

 

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?